Czy wiesz, że światło w kuchni może pobudzać apetyt? Zdarza się, że oświetlenie wybieramy na końcu remontu, a przecież to właśnie światło tworzy nastrój wnętrza. Jaka lampa do małej kuchni będzie odpowiednia? Jak zaplanować oświetlenie kuchni w bloku? Dowiedz się, jakie oświetlenie do kuchni jest dekoracyjne i dobrze rozjaśni blaty robocze podczas gotowania.
Prawidłowo umieszczone i rozproszone źródła światła zapobiegają występowaniu cieni i poprawiają wygląd małej kuchni, dzięki temu można uniknąć cieni i odblasków, a w trakcie gotowania będziemy bezpieczni.
Warto najpierw wybrać główne źródło światła, które będzie równomiernie oświetlało całą kuchnię, czyli sufitową lampę. W małej kuchni, do 5 m², wystarczy model o mocy około 300-600 lumenów oraz neutralna lub ciepła barwa światła, od 2700 do 3500 K.
Nad blatem kuchennym, światło powinno być jasne, aby dobrze widzieć detale podczas krojenia, mieszania i gotowania. O to zadbają halogeny. Zalecana moc od 500 do 1000 lumenów, w zależności od wielkości i układu kuchni. Najlepszą barwą światła do oświetlenia jest neutralna lub chłodna biała, od 3500 do 5000 K.
Jeśli w kuchni znajduje się stół lub wyspa, warto umieścić nad nimi dekoracyjne lampy wiszące. Żyrandol podkreśli styl wnętrza. Powinien mieć moc od 500 do 1500 lumenów, w zależności od wielkości stołu i ciepłą białą barwę od 2700 do 3000 K, dla stworzenia przytulnej atmosfery posiłków.
Aby ułatwić sobie przeglądanie zawartości dolnych i górnych szafek, zastosuj oświetlenie pod gzymsami szafek. O subtelny efekt i dobrą widoczność przechowywanych produktów żywnościowych zadbają taśmy LED.
Wybierz oświetlenie do kuchni, które umożliwi regulację intensywności lub zainstaluj ściemniacze, którymi wyregulujesz poziom jasności światła lub stworzysz przytulną atmosferę.
Typy oświetlenia, odnoszą się do różnych rodzajów źródeł światła i sposobów ich wykorzystania, i jest to:
W zawiązku z tym, jaki żyrandol do małej kuchni warto wybrać? Wybór zależy od: stylu wnętrza, wysokości sufitu, ilości naturalnego światła słonecznego wpadającego przez okno oraz gustu. Jeśli jest niski sufit lub niewielka przestrzeń, wybierz żyrandol z wbudowanymi reflektorami LED. Ten rodzaj oświetlenia jest kompaktowy, energooszczędny i emituje równomiernie rozproszone światło. Wybierz prosty żyrandol, który nie zdominuje przestrzeni, np. z metalowymi ramionami i delikatnymi kloszami. Rozważ także żyrandol z regulowanymi ramionami lub ruchomymi kloszami, to pozwoli ustawić oświetlenie do konkretnych obszarów w kuchni: nad blatem roboczym lub stołem.
Oświetlenie zadaniowe ma zapewnić optymalne warunki do pracy, do wykonywania codziennych czynności: gotowania, krojenia warzyw, czytania przepisów lub pieczenia. Jak skomponować oświetlenie w małej kuchni, aby pomieszczenie było praktyczne?
Oświetlenie nad blatem roboczym - zapewnia równomierne i jasne światło podczas gotowania obiadu i przygotowywania posiłków. Sprawdzą się lampy sufitowe, taśmy LED pod szafkami wiszącymi lub kinkiety nad blatem.
Oświetlenie nad wyspą kuchenną - możesz zainstalować wiszące lampy, które dadzą światło ogólne, ale również styl.
Oświetlenie pod szafkami - może być przydatne zwłaszcza wieczorem. Taśmy LED zamontowane pod szafkami dają jasne światło na blat roboczy.
Oświetlenie punktowe - przy zlewozmywaku, czy strefie krojenia, zastosuj oświetlenie punktowe najlepsze będą reflektorki LED zamontowane bezpośrednio nad tymi obszarami.
Jakie oświetlenie do małej kuchni rozjaśni wnętrze i ułatwi gotowanie?
Sprawdzasz w Internecie, jaki żyrandol do małej kuchni kupić? Nie szukaj dłużej! Nie zastanawiaj się, jakie oświetlenie do małej kuchni wybrać. Skontaktuj się z nami! Inżynierowie od efektów oświetleniowych w LaMarta, chętnie odpowiedzą na pytania i doradzą, jaką lampę wybrać do konkretnego wnętrza. Współpracujemy ze światowymi producentami oświetlenia. Oferujemy modne, energooszczędne lampy, które sprawdzą się we wnętrzach każdego eleganckiego domu. Porozmawiajmy. Niech Twoja przestrzeń kulinarna rozbłyśnie.